LEKCE

FMS™ DIAGNOSTIKA

(screening funkčního pohybu)

Aby byl osobní trénink přesně nastavený na individuální potřeby každého klienta, je potřeba provést diagnostiku pohybového aparátu, která odhalí chyby a nedostatky v pohybových vzorech.  Na základě komunikace a spolupráce mezi fyzioterapeuty, osobními trenéry a profesionálními sportovci byla vytvořena diagnostika a hodnocení s ohledem na funkční výkon a prevenci zranění. Základem je 7 funkčních testů pohybu, jejichž výsledky se třídí a přesně bodují a následně jsou navržena klientovi cílená a přesná nápravná kompenzační cvičení. Díky přesnému bodování je po re-testu ihned poznat výsledek zlepšování na požadovaný stav. Metoda FMS pohotově identifikuje funkční omezení, svalové nerovnováhy a tělesné asymetrie. Toto jsou problémy, které mohou redukovat efekt funkčního tréninku, formování těla, odstraňování dysbalancií a dříve či později ve většině případů vedou ke zdravotním problémům a zraněním. S tím vším samozřejmě souvisí i efektivnější a komplexnější pohyb a také trvale udržitelné zlepšování výkonu. Proškolení profesionálové FMS monitorují výsledek a průběžný proces a identifikují celý průběh tréninku tak, aby byl co nejvíce efektivní a obnovoval správné pohyby a individuálně pomáhal k cíli každého jedince. FMS zjednodušuje koncept pohybu a jeho účinek na tělo. Jeho efektivní systém je velice účinný pro každého účastníka – běžné cvičence či sportovní profesionály. FMS může byt používáno při jakékoliv pokročilosti a  fitness úrovni. Je to jednoduchá strategie proti široké škále možností souboru pohybových problémů. Identifikuje specifické cvičení založené na FMS výsledku a okamžitě vytvoří konkrétní léčebný kompenzační  plán.

   Co získáte ze screeningu funkčního pohybu?

  • odstranění pohybových asymetrií a svalové nerovnováhy
  • náprava pohybových vzorců a zefektivnění pohybu
  • zlepšení slabých míst jak v mobilitě, tak stabilitě zároveň
  • posílení hlubokého svalového stabilizačního systému
  • prevence zdravotních problémů a zranění
  • zlepšení a zefektivnění sportovních výkonů
  • zlepšení účinku cíleného cvičení a sportovní přípravy

Přestavte své tělo od samotných základů a použijte k tomu moderní diagnostické metody!

Cardiobody – je skupinové cvičení bez složité choreografie pro muže a ženy. Toto cvičení zlepší kondici ve všech jejich rovinách. Dynamická cardio část navazuje na balanční a silové cvičení pro core/střed těla a je ukončeno zklidněním ve formě pečlivého protažení. Díky tomuto tréninku budete intenzivněji hubnout a dosáhnete lepších výsledků i v jiných sportovních dovednostech.

Core exercise – termín „core“ (jádro) se používá pro skupinu svalů, které podporují celkovou koordinaci a zároveň stabilizaci těla. Tento pomyslný střed pochopitelně propojuje horní a dolní tělesnou část, což si mnohdy neuvědomujeme. Smyslem cvičení core je mimo jiné posílení hlubokého svalového systému (to znamená svalů, které nejsou vidět). Můžete se věnovat jakémukoli sportu, ale pokud nefunguje základ, zbytečně se namáháte. Core exercise je cvičení, které se soustředí na posilování zejména břišních svalů v návaznosti na koordinaci s ostatními svaly středu těla.

Bodyexpress – je skupinové cvičení zaměřující se podobně jako cardiobody na kombinaci jednotlivých složek naší kondice: vytrvalost, rychlost, sílu koordinaci a flexibilitu. Toto cvičení vás posune zase o kousek dál ve vašem snažení. Můžeme pro zvýšení intenzity zapojit různé typy zátěže (činky, gumičky..).

Funkčí trénink – se snaží vytvořit takovou skladbu cviků, která nám pomůže provádět běžné denní aktivity s vyšší výkonností a nižším rizikem úrazu. Kvalitní trénink vede k vyšší svalové rovnováze, pozitivně napomáhá kloubní stabilitě a výrazně přispívá k prevenci zranění pohybového aparátu. Naše svaly by měly fungovat nejen jako jednotlivé partie, ale hlavně jako jeden komplexní celek těla v souhře a spolupráci. Mezi doplňkové a pomocné formy funkčního tréninku lze zařadit: volné kladky, jednoruční činky, kettlebells, medicinbal, velký míč, cvičební gumičky, balanční podložky, vaky s pískem či vodou, TRX nebo lodní lana.

TRX – výjimečně jednoduchý systém cvičení oblíbený hlavně ženami. Pracujeme s využitím vlastní váhy a zavěšených popruhů. Funkční trénink pro funkční tělo. Tréninkový program pro milovníky golfu, tenisu, úředníky nebo třeba vrcholové sportovce. Závěsný trénink poskytuje novou možnost budování přirozené funkční síly a flexibility či rovnováhy, koordinace a stability těla. Protože je TRX založeno na principu cvičení s vlastní vahou (procento použité zátěže každý nastavuje podle své kondice), je cvičení vhodné pro všechny úrovně fyzické zdatnosti.

Strečink – pro optimální fungování svalů v jejich plném rozsahu je musíme pravidelně a systematicky protahovat. V kombinaci s kompenzačními cviky dosáhneme lepšího držení těla a kvalitnější výkony. Nejšastěji používáme statický strečink s dlouhými relaxovanými výdržemi v pozicích s pravidelným uvolněným dýcháním. V osobním tréninku lze pro docílení správného uvolnění zařadit strečink pasivní, kdy trenér vaše tělo ve strčinkové pozici udržuje místo vás. S pokročilými klienty, nebo při nutnosti většího důrazu na protahování použijeme metodu PIR (postizometrické relaxace).

ADK – Co je aerobic dynamic kickbox, známý také pod zkratkou ADK? Je to aerobic nebo kickbox? Lidé velice často nevědí, co si pod tímto názvem představit. „Budu se na hodině ADK prát v ringu? Potřebuji nějakou speciální výstroj? Zvládnu vůbec tu hodinu?“, ptají se sami sebe či přímo trenéra.
V nejlepším případě se může ADK stát skvělým dynamickým tréninkem pro kickboxery, kteří motivovaní hudbou nebo jejím rytmem podávají větší výkony a zlepšují svou kondici. Ovšem nejběžněji se s ADK setkáme na skupinových hodinách ve fitness centrech, kam na ně s nadšením chodí jak ženy, tak i muži.
O co tedy při ADK vlastně jde? Jedná se o bezkontaktní skupinové cvičení pro veřejnost, ke kterému potřebujete jen sportovní oblečení jako na každou jinou hodinu a samozřejmě taky trochu toho sportovního nadšení. V každém případě pamatujte na dobrou obuv, která utlumí většinu nárazů při poskocích a doskocích, např. po technikách kopů atp.
ADK se cvičí v rytmu dynamické motivující hudby v tempu cca 160 bpm (beatů za minutu), kdy technikami z kickboxu- kombinacemi úderů a kopů, procvičíme a vytvarujeme celé tělo. Stejně jako při klasické hodině aerobiku je ADK rozdělen na jednotlivé bloky (kombinace technik), které se během hodiny odcvičí. Používají se jednoduché pohyby (jab, punch, hook, uppercut, front/side/round/back kick…) a jejich kombinace. Každý instruktor podle svých zkušeností a podle technické vyspělosti a výkonnosti klientů volí takové techniky (hook kick, spinning kick, elbow strike, jump kick…), aby hodina plynule gradovala a místo únavy na závěr přišlo maximální nasazení a euforie.
První návštěva ADK většinou, jako vždy při zkoušení nových pohybových dovedností možná trochu zaskočí množstvím rychlých dynamických pohybů, ale s každým dalším propoceným tričkem si je člověk víc a víc jistý a spokojený – nejenom, že to zvládl, ale dokonce se stále zlepšuje. Při kvalitním provádění technik tělo funguje v koordinované souhře svalů a nedochází k přetěžování některých partií. Ano, zpočátku sice bolí „celý člověk“, ale tak je to vždy s novým cvikem a to hlavní je: nevzdat to.
Jde rozhodně o velmi energické, rychlostně vytrvalostní cvičení, při kterém se procvičí svaly nejen paží a nohou, ale kompletně celého těla s důrazem na aktivní stabilitu našeho „středu“ (břišní, zádové a posturální svaly). Při balancování na jedné noze v technikách kopů je tato svalová práce nejvýraznější. Pro ADK není podmínkou výborná fyzická kondice, zkušenosti z bojových sportů, věkové omezení či extremní protažení, jak známe s populárních akčních filmů. Každý z nás máme své fyzické limity, které zbytečně nepokoušíme a hodinu odcvičíme v rámci svých možností. VŽDY tady také platí pravidlo: máme-li zdravotní obtíže, konzultujeme je NEJPRVE s lékařem a pak až s instruktorem!!
I přes fyzickou náročnost je toto cvičení vhodné nejen pro získání nových dovedností a souměrnému rozvoji aktivního svalstva, ale patří mezi aerobní aktivity, které nám nejen zlepšují výkonnost kardiovaskulární systému (plic, srdce a oběhové soustavy), ale také tímto rozvojem a zlepšující se kondicí pomáhají intenzivním spalováním kalorií hubnout. Několikrát během hodiny se tělo dostane svými výkony do anaerobního stadia práce, ale to mu vydrží vždy jen několik desítek sekund a opět samovolně zvolní do aerobního pásma, kde se například vzniklá kyselina mléčná odbourá.
Při ADK dochází k dynamické aktivizaci a rozvoji svalových vláken, zvyšování fyzické kondice a následně k efektivnějšímu využívání uložených energetických zdrojů a rychlejšímu spalování tuků. Vybijeme si stres, zasmějeme s přáteli, získáme nové dovednosti, hezčí postavu, lepší kondici a větší sebevědomí. Zkrátka Aerobic Dynamic Kickbox je výbornou volbou pro naši psychickou pohodu i fyzickou kondici. Bandáže – „omotávky“- na běžné lekce ADK je nebudete potřebovat (většina je na podobné lekce nosí hlavně proto, že jsou hezky barevné 🙂 , že je to cool a nebo protože to působí silácky). „Image je na nic“. V bojových sportech mají své opodstatnění třeba pro zpevnění pěsti/zápěstí a výplň rukavice. Pokud netlučete do lapy nebo pytle, jsou pro parádu. 🙂

Nike Training Club – je tréninkový program, který je veden jako skupinové cvičení, využívá třeba metody kruhového tréninku a je primárně zaměřen na posílení fyzické kondice jedince. Inspirací pro vznik cvičebního programu se staly tréninkové plány basketbalistů, fotbalistů a dalších sportovců.“Koncept NTC má obecně motivovat lidi ke sportu a cvičení, ukazovat jim cesty, jak na sobě pracovat a být lepší, probouzet v nich nadšení a energii z pohybu, posouvat jejich hranice výš“. Základem cvičení je kombinace prvků posilovacích, balančních, cardio a protahovacích. Je kladen důraz zejména na intenzitu a provedení cvičení. Podstatných je pět základních složek fyzické zdatnosti – síla, rovnováha, vytrvalost, pružnost a síla středu těla.Hodinu vedou speciálně školení instruktoři, kteří absolvují školení nejméně dvakrát ročně. Z jejich pohledu jde o cvičební program, který vyžaduje přípravu a zkušenosti trenéra. „Je náročný z pohledu organizace lekce, tzn. uspořádání cvičenců, cviků a pomůcek v čase a prostoru“. „Trenér by měl mít zkušenosti ze skupinových lekcí, z osobního trénování a kondičních tréninků ať už individuálních nebo kolektivních sportů. Měl by mít dokonalý technický projev a schopnost ho naučit své svěřence, měl by mít přirozenou autoritu, schopnost organizovat a motivovat jedince a týmy během lekce. Měl by být koučem, rádcem, motivátorem, nikoli přímým účastníkem (cvičencem)“. Lekce jsou určeny pro lidi, kteří na sobě chtějí opravdu makat, mají rádi sportovní přístup, intenzivní trénink a nové výzvy. „Hodina vás plně zaměstná a rozhodně se při ní nebudete nudit. Prakticky se nezastavíte ani na chvíli“. Pokud čekáte cvičení ve stylu aerobiku, kdy se rozcvičíte při aerobní sestavě a poté se pustíte do posilování s klasickými pomůckami, jako jsou např. činky nebo gumičky, pak se mýlíte. „Lekce neobsahují žádné choreografie, jsou uspořádány jako drilová cvičení do intervalového tréninku a to ocení lidé, kteří neradi choreografické lekce“. Jde o styl pohybu, u kterého je možné nacvičit technické provedení a sledovat růst výkonu. Připravte se na běh všemi možnými způsoby a směry, na skoky, přeskoky, výpady, dřepy, balanční cviky a jiné. Trénink zaměstná vaše tělo i mozek na 100 %, čímž vám poskytne nejen možnost, jak si zlepšit fyzickou zdatnost, ale také jak si maximálně psychicky odpočinout a zapomenout na každodenní starosti. Tento způsob cvičení je velice motivující, měřitelný, hodinu od hodiny můžete sledovat, jak vaše fyzická kondice roste, a jak zvládáte trénink s mnohem větší lehkostí, než na začátku. Již od počátku vás může překvapit vysoké tempo. Zapotíte se už při rozběhání a rozcvičce. V průběhu samotného tréninku se střídají vysoce intenzivní bloky s pohyby nižší intenzity, kdy se vám alespoň na chvíli podaří nabrat dech. Základním principem je spalování většího množství kalorií, přičemž se docílí zrychlení metabolismu během i po tréninku.